Následující řádky o historii kapely nám ze svého školního referátu zapůjčila Martina:

Samotný HYALIT vznikl už roku 1991. Jeho první členové začínali v různých skupinách asi tak v osmnácti letech. Po třech letech došlo k výměně muzikantů, a protože měli noví členové jiné názory, hudební kariéra HYALITU se roku 1996 přerušila.

Tato pauza, která trvala až do roku 1998, prospěla muzice. Dále následovalo setkání ve starém složení na přehlídce několika skupin v Nových Hradech. V květnu 1999 pak vznikla nová sestava, kdy byli přijati dva noví členové - bubeník a klávesista.

Mezi členy skupiny vzniklo velké přátelské pouto spojené s láskou k hudbě, díky kterému se dokázali báječně sehrát, nacvičili nové skladby. V roce 2000 se rozjeli naplno a sklízeli velké úspěchy.

Jistě mnohým z vás HYALIT něco připomíná.Proč by ne? Právě tento název si skupina vypůjčila na Novohradsku. V 19. století zde bylo vynalezeno známé hyalitové sklo nenapodobitelných vlastností. Vyrábělo se v černé a červené barvě, nepropouštělo světlo a bylo mimořádně tvrdé, téměř nerozbitné. A co z toho můžeme usuzovat? Přece, že HYALIT je skupina nenapodobitelných vlastností a jejich přátelství je mimořádně pevné a nerozbitné.

Jedná se tedy o dokonalou skupinu s báječnými lidmi. HYALIT začal jezdit po celém jihočeském kraji ve složení: zpěvačka, zpěváka kytara, bass kytara elektrická kytara, 2x klávesové nástroje a bicí nástroje. Hraje převzaté písničky domácí i zahraniční. Ve svém repertoáru mají novinky z poslední doby, ale také hity z 2. poloviny minulého století. Jsou jimi např.: Dan Hůlka a Bára Basiková s písní Rozhovor, Blondie s písní Maria, směs hitů od Olympicu, dále pak R.E.M., Cranberriess, Phill Collins a mnoho dalších.

Zajímavostí je, že s nimi vystupovali i známé osobnosti, jako je např.: Petr Rezek, Pavel Bobek, YO YO BAND, Beatles Revival Band, Jitka Charvátová a další. A co říká samotná skupina? "Jsme přesvědčeni o nenahraditelnosti živé produkce, a proto na všechny nástroje hrajeme živě. Nepoužíváme automatické doprovodné nástroje."

Martina Heřmanová
Leden 2004

(C) hyalit.net 05.03.2014